Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 11:02
Poznaliśmy oferty na odbiór odpadów komunalnych
W poniedziałek 27 maja poznaliśmy oferty na odbiór odpadów w Gdańsku. O zlecenie poszczególnych sektorach starają się trzy firmy. W porównaniu do sytuacji w sąsiednich gminach nie doszło do radykalnego wzrostu cen za ich odbiór.
Przetarg na odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych, położonych w granicach administracyjnych Gminy Miasta Gdańska oraz ich transport do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych zlokalizowanej w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku został ogłoszony w kwietniu. Przyszły wykonawca będzie świadczył usługi przez 44 miesiące, czyli do 2023 roku.
Miasto Gdańsk zamierza przeznaczyć na to zamówienie łącznie 251 498 843,43 zł. Zsumowane najkorzystniejsze oferty z poszczególnych sektorów mieszczą się w zaplanowanej na ten cel kwocie.
- Udało nam się uzyskać oferty, które nie tylko mieszczą się w założonym budżecie, ale również uniknęliśmy gwałtownego skoku cen, jak to ma miejsce w sąsiednich gminach. Ta sytuacja pokazuje, że wprowadzenie kilkanaście miesięcy temu na rynek miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne, było korzystnym ruchem i wpłynęło na konkurencyjne firmy, w tym na wysokości złożonych ofert – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. – Było to pionierskie rozwiązanie w skali kraju wprowadzone przez nasz samorząd. Cieszy nas fakt, że uzyskane ceny za odbiór odpadów są na porównywalnym poziomie, jak zaoferowane w poprzednim przetargu. – dodaje.
Postępowanie obejmuje odbiór odpadów komunalnych z pięciu sektorów miasta, obejmujących następujące dzielnice:
- Sektor 1: Wyspa Sobieszewska, Krakowiec - Górki Zachodnie, Rudniki, Olszynka, Orunia- Św. Wojciech- Lipce, Chełm, Wzgórze Mickiewicza;
- Sektor 2: Stogi, Przeróbka, Nowy Port, Letnica, Młyniska, Śródmieście;
- Sektor 3: Brzeźno, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Aniołki, Strzyża;
- Sektor 4: Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje;
- Sektor 5: Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki, Jasień
Na każdy z sektorów składane były osobne oferty. Na poszczególne sektory zostały złożone oferty od jednej do trzech firm. O zlecenie starają się Konsorcjum Gdańskie Usługi Komunalne z Gdańska i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Rumi, Koma Olsztyn, Suez Północ z Gdańska oraz Konsorcjum Suez Północ z Gdańska i Clean Bud z Gdyni.
Oprócz ceny, która wynosi 60% kryterium, będą brane pod uwagę jeszcze warunki, takie jak:
- Dysponowanie pojazdami z normą emisji spalin EURO 6 lub wyższą - 25%
- Dysponowanie pojazdami o zabudowie bębnowej do zbiórki odpadów BIO, posiadającymi funkcję rozcinania worków - 10%
- Wyposażenie PGO (punkt gromadzenia odpadów) w zabudowie wielorodzinnej w co najmniej po jednym pojemniku dla każdej z frakcji: szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne, ułatwiającym wrzucanie odpadów osobom niepełnosprawnym oraz dzieciom - 5%
- Obecnie trwa weryfikacja złożonych ofert pod względem formalnym i w oparciu o wszystkie kryteria. Dopiero po jej zakończeniu poznamy wykonawców – mówi Olga Goitowska, zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. – Po tym, jak poznamy ostateczne wyniki przetargu przystąpimy do analizy i szacowania kosztów funkcjonowania całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w gminie. Wówczas będziemy w stanie określić czy zmienią się stawki opłat dla mieszkańców.
Termin świadczenia usługi odbioru i transportu odpadów komunalnych do Zakładu Utylizacyjnego przez wybranego wykonawcę będzie wynosił 44 miesiące, na każdym sektorze, przy czym:
dla sektora 1 - od dnia 1.10.2019 r. do dnia 31.05.2023 r.
dla sektora 2 - od dnia 1.11.2019 r. do dnia 30.06.2023 r.
dla sektora 3 - od dnia 1.09.2019 r. do dnia 30.04.2023 r.
dla sektora 4 - od dnia 1.11.2019 r. do dnia 30.06.2023 r.
dla sektora 5 - od dnia 1.09.2019 r. do dnia 30.04.2023 r.