Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl
512 418 751

Data publikacji 14:30

Czy historię można negocjować? Debata w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku

W czwartek, 30 maja 2019 r., o godz. 17:00 w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku odbędzie się otwarta debata o wspólnym postrzeganiu polsko-niemieckiej przeszłości. W godzinnym spotkaniu, prowadzonym przez Wojciecha Sulecińskiego, wezmą udział dziennikarz Adam Krzemiński oraz profesor Robert Traba z Polskiej Akademii Nauk.

Ponad tysiąc lat wspólnej historii. Polsko-niemieckie sąsiedztwo od chrztu Polski po II Wojnę Światową było obiektem badań oraz narzędziem różnych, wielkoformatowych narracji o przeszłości, kształtujących postrzeganie rzeczywistości przez umysły milionów ludzi do 1945 r. Dziś – a zwłaszcza po 1989 r. – wizje historii Heinricha von Treischke, czy Leopolda von Ranke są dalej obecne w szerokiej świadomości społecznej, ale już nie Niemców, a… Polaków.

– Tego stanu rzeczy, tzn. funkcjonowania stereotypów wyrosłych z wielkoformatowych obrazów historii, mimo wszystko nie potrafią zmienić nowe wyniki badań. Zwracają one uwagę na dotychczas niedostrzegane pozytywy i reinterpretują wiedzę o naszych przodkach. Dlatego warto zadać sobie pytania o to, czy o wspólnej historii po 1989 r., mając na uwadze minione 200 lat trudnego dla Polaków wspólnego sąsiedztwa, powinniśmy rozmawiać jedynie operując takimi hasłami jak zbrodnia, kara, duma i uprzedzenie? A może właśnie rację stosowania tych - i wielu innych - pojęć powinniśmy negocjować? Jeśli tak, to w jakim celu? Zapraszamy do udziału w debacie w Ratuszu Głównego Miasta – mówi dr Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska.

W spotkaniu z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska o zagadnieniach związanych z wspólną polsko-niemiecką przeszłością i jej postrzeganiu wraz z publicznością będą rozmawiać profesor Robert Traba z Polskiej Akademii Nauk oraz redaktor Adam Krzemiński z Polityki. Spotkanie poprowadzi dziennikarz oraz historyk Wojciech Suleciński z Radia Gdańsk oraz Telewizji Polskiej.

Podczas spotkania będą sprzedawane Niezbędniki Historyczne Polityki w promocyjnej cenie 20 zł.

Adam Krzemiński – polski dziennikarz, publicysta, specjalista od spraw niemieckich, odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1997), Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (1999), Nagroda Europejskiego Uniwersytetu Viadrina (2006). Autor wielu publikacji, np. Deutsch-Polnische Verspiegelung (Holzhausen-Wiedeń 2001) oraz Lekcje dialogu: mowy, eseje i wywiady (Wrocław 2010).

Robert Antoni Traba –historyk, politolog, działacz społeczny i kulturoznawca, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Specjalizuje się w historii Europy Środkowo-Wschodniej i Niemiec w XIX i XX wieku, a także badaniach polsko-niemieckiego pogranicza. Badacz takich dziedzin jak pamięć społeczna i historia kulturowa, regionalizm, krajobraz kulturowy, akulturacja oraz pamięć kulturowa. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Nagrodą im. Jerzego Giedroycia (2006) za książkę Wschodniopruskość. Tożsamość regionalna i narodowa w kulturze politycznej Niemiec.

Kiedy: 30 maja 2019 r. (czwartek), godz. 17:00-18:00

Gdzie: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny

Inne: sprzedaż 30 egz. Niezbędnika Historycznego w promocyjnej cenie 20 zł.

Na zdjęciu: Kamień graniczny Wolnego Miasta Gdańska sfotografowany w 1943 r. przez norweskiego studenta z Politechniki Gdańskiej, mat. Muzeum Gdańska.