Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 12:42
VIII Forum Integracji i Migracji – „Łączy nas Gdańsk”
W środę 22 maja w godz. 12.00-16.00 w Oliwskim Ratuszu Kultury przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 odbędzie się VIII Forum Integracji i Migracji. Tegoroczna edycja poświęcona jest kampanii „Łączy nas Gdańsk”. Udział w Forum jest bezpłatny.
JEDEN GDAŃSK. RÓŻNI MY
Różnimy się kulturą, poglądami i na 100 różnych sposobów. Jednocześnie łączy nas miejsce, które wybraliśmy do życia - ŁĄCZY NAS GDAŃSK.
Celem spotkania jest zapoznanie szerokiego grona odbiorców z kampanią „Łączy nas Gdańsk” (https://www.gdansk.pl/laczy-nas-gdansk/), prezentacja dotychczasowych działań w ramach kampanii oraz dyskusja nad dalszymi planami jej rozwoju.
Kampania „Łączy nas Gdańsk” powstała w ramach wdrażania gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów (http://www.gdansk.pl/migracje/Model-Integracji-Imigrantow,a,61064)
Program VII Forum przewiduje także wspólną pracę uczestników nad koncepcjami włączenia tematyki z zakresu Modelu na rzecz Równego Traktowania do kampanii „Łączy nas Gdańsk”, dlatego rozmowa będzie dotyczyć obu gdańskich modeli – na rzecz Równego Traktowania oraz Integracji Imigrantów. Planowana jest również prezentacja działań i koncepcji w obszarze powstającego Centrum Antydyskryminacyjnego w Gdańsku
W Polsce i Norwegii
W końcowej części Forum przewidziano prezentację i podsumowanie projektu: Zaufanie ponad granicami: instytucje państwowe, rodziny oraz system pomocy społecznej i ochrony praw dziecka w Norwegii i Polsce. Projekt ten powstał dzięki współpracy Peace Research Institute Oslo i Uniwersytetu Gdańskiego, a jego koordynatorzy zapraszają do zapoznania się z jego pierwszymi rezultatami.
Gdański Model Integracji Imigrantów
Gdański Model Integracji Imigrantów to wynik prac międzysektorowego i interdyscyplinarnego zespołu, który Paweł Adamowicz powołał w maju 2015 roku. Jest to pierwszy w Polsce międzysektorowy i interdyscyplinarny zespół ds. modelu integracji imigrantów. W jego skład weszło ponad 140 osób reprezentujących ponad 80 różnorodnych podmiotów. Celem prac zespołu było przygotowanie strategii integracji nowych mieszkańców miasta pochodzących z różnych części świata.
Program VIII Forum Integracji i Migracji – „Łączy nas Gdańsk”
11:30 – Rejestracja uczestniczek i uczestników
12:00 – Uroczyste przywitanie i wprowadzenie
Prowadzenie: Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska
12:15 – Kampania „Łączy nas Gdańsk”
Prezentacja dotychczasowych działań oraz dyskusja nad dalszymi planami
Anna Kwaśnik, koordynatorka obszaru Komunikacja Społeczna Modelu Integracji Imigrantów, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek
Aldona Dybuk, koordynatorka obszaru Komunikacja Społeczna Modelu Integracji Imigrantów
12:30 – Gdańsk dla każdego - Gdańskie Modele na co dzień
Osoby zaangażowanie w tworzenie Modelu Integracji Imigrantów i Modelu na rzecz Równego Traktowania
13:15 – Prezentacje działań i koncepcji w obszarze powstającego Centrum Antydyskryminacyjnego w Gdańsku
Przedstawiciele Centrum Antydyskryminacyjnego w Gdańsku
13:30 – Koncepcje włączenia tematyki z zakresu Modelu na rzecz Równego Traktowania do kampanii „Łączy nas Gdańsk”
14:00 – Interaktywna przerwa kawowa i poczęstunek
Porozmawiajmy…
dowiedz się więcej o „Łączy nas Gdańsk” i gdańskich Modelach: na rzecz Równego Traktowania oraz Integracji Imigrantów
14:45 – Prezentacja i podsumowanie projektu
Zaufanie ponad granicami: instytucje państwowe, rodziny oraz system pomocy społecznej i ochrony praw dziecka w Norwegii i Polsce
Peace Research Institute Oslo (PRIO) i Uniwersytet Gdański (UG)
dr Natasza Kosakowska-Berezecka, doktor psychologii UG
dr Magdalena Żadkowska, doktor socjologii UG
15:45 – Podsumowanie i podziękowanie
Forum jako część miejskiej polityki
Fora integracji i migracji są częścią wdrażania miejskiej polityki integracji, którą określa uchwała Rady Miasta Gdańska z czerwca 2016 roku. W ramach wdrażania tego modelu w mieście odbywają się konferencje, warsztaty, seminaria i debaty, które umożliwiają zdobywanie wiedzy oraz podnoszenie kwalifikacji kadry zajmującej się integracją imigrantów. Fora są regularnymi spotkaniami eksperckimi, skierowanymi jednak do szerokiego grona odbiorców – artystów, nauczycieli, pracowników socjalnych czy dziennikarzy.