Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

back2019.jpg

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:08

Gdański Festiwal Muzyczny

Od 18 maja, przez tydzień, będą odbywały się koncerty m.in. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Centrum św. Jana i Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku z okazji Forte/piano, czyli Gdańskiemu Festiwalowi Muzycznemu.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Miasta Gdańska. Wśród zaproszonych muzyków, znajdą się światowe sławy. Nominowany do nagrody GRAMMY i zdobywca nagrody Gramophone Joseph Moog, niemiecki artysta, który zagra z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W festiwalu uczestniczył będzie także pianista z Finlandii – Juho Pohjonen, który zostanie solistą koncertu symfonicznego z udziałem Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej.

Motywem przewodnim festiwalu jest połączenie fortepianu historycznego i współczesnego, wykorzystanie instrumentu w zespole kameralnym, a także jako solisty. Zabrzmi on podczas koncertu z udziałem Rafała Blechacza, który wystąpi w duecie z koreańską skrzypaczką Bomsori Kim. Instrument będzie można usłyszeć także podczas koncertu legendarnego skrzypka Gidona Kremera. Artysta zaprezentuje się ze swoim Trio, w którym partię fortepianu wykona Georgijs Osokins, który miłośnikom muzyki klasycznej znany jest z Konkursu im. F. Chopina w Warszawie.

Jedną z atrakcji Gdańskiego Festiwalu Muzycznego będą instrumenty historyczne. Będą to fortepiany Grafa, Melchiora Guante i Bluthnera. Zagra na nich Tobias Koch, niemiecki pianista, który korzystając z trzech instrumentów wykona utwory polskiego romantyzmu i kompozycje I. J. Paderewskiego. Natomiast oryginalną wersję Koncertu f-moll Chopina bez orkiestry, przedstawi na historycznych instrumentach Krzysztof Książek laureat I Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina.

W programie tegorocznej edycji festiwalu ni ezabraknie stałych pozycji, koncertów jazzowych i poświęconych muzyce gdańskiej. Więcej informacji o festiwalu pod adresem http://gdanskifestiwal.pl.