Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:54

Prezydent Dulkiewicz apeluje o wycofanie specustawy w sprawie przejęcia Westerplatte

O podjęcie dialogu na temat terenu Westerplatte zaapelowali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek pomorski Mieczysław Struk oraz środowisko kombatantów wojennych. Apel jest odpowiedzią na upublicznienie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte  i Wojny 1939  - oddziału Muzeum II Wojny Światowej.

- Bez rozmów, bez konsultacji społecznych, bez udziału kombatantów - Prawo i Sprawiedliwość chce podjąć decyzję w sprawie Westerplatte. Dzisiaj, w przede dniu obchodów 80-lecia wybuchu II wojny światowej  usiłuje się na nowo rozpocząć dyskusję o tym jak ma wyglądać to miejsce. Tylko, że my tę dyskusję rozpoczęliśmy dużo wcześniej. Ogłosiliśmy konkursy na zagospodarowanie, organizujemy akcje edukacyjne i popularyzatorskie, które mówią o tym jak ważne jest Westerplatte dla wszystkich Polek i Polaków.  Co robi dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość? Próbuje wprowadzić przepisy, które zawłaszczą cały ten teren. Na to naszej zgody nie będzie. Dlatego apeluję do premiera Glińskiego do ministra Sellina,  apeluję by podjąć dialog na temat tego jak powinno wyglądać Westerplatte. – podkreślała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.  

W kwietniu 2018 roku prezydent Adamowicz, wystosował pismo do premiera Morawieckiego, w którym przekazuje Apel Rady Miasta Gdańska w sprawie organizacji międzynarodowych obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.  W piśmie prezydent zapraszał do złożenia wspólnego, ponad podziałami hołdu tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za Polskę.

Również w kwietniu 2018 r. prezydent Adamowicz zwrócił się do Marszałka Sejmu z propozycją ustanowienia roku 2019 „Rokiem Pamięci Ofiar II Wojny Światowej”. Jedyna odpowiedź, którą otrzymało miasto to ta, że zwyczajowo rok może nosić 5 tytułów i niestety liczba ta została wyczerpana. Więc rok 2019 nie może nosić miana Pamięci Ofiar II Wojny Światowej.
Co warto pamiętać od ponad 20 lat poranne obchody 1 września organizowane są przez harcerzy i miasto.

Głos podczas briefingu zabrał również przedstawiciel środowiska kombatanckiego Cezary Burkiewicz, porucznik w stanie spoczynku, prezes koła Gdańsk Wrzeszcz Armii Krajowej.
 – Westerplatte to święte miejsce dla nas kombatantów. Ważną jest rzeczą, by nie poddać się tej ustawie. My, kombatanci chcielibyśmy, aby temat zagospodarowania Westerplatte podać konsultacjom z historykami i specjalistami. Chcemy, by Westerplatte było miejscem pamięci dla Polski, Europy i świata. Bardzo proszę przemyślmy raz jeszcze sprawę zagospodarowania terenu Westerplatte – mówił Brudkiewicz.

Proces projektowania nowego muzeum plenerowego na Westerplatte rozpoczął się w 2017 roku. Już rok później pokazano trzy projekty zagospodarowania tego terenu.
Muzeum Gdańska organizuje na Westerplatte liczne wydarzenia edukacyjne, które zwracają uwagę mieszkańców i turystów na wagę tego miejsca. Westerplatte cieszy się duża popularnością zwiedzających, w ciągu ostatniego roku ponad 80 tyś osób odwiedziło ten oddział Muzeum Gdańska. Co uplasowało Westerplatte na trzeciej pozycji wśród wszystkich oddziałów.

Obecny na briefingu dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski zwrócił również uwagę, że projekt ustawy jest bezprecedensowym wydarzeniem w muzealnictwie po 1945 roku. Mówił: - Po zapoznaniu się z ustawą zastanawiam się, czy Wartowania nr 1 będzie przekazana nowemu inwestorowi. Zastanawiam się, kto wyceni koszt wartowni, głównego punku oporu polskich żołnierzy, jaka będzie kwota tego odszkodowania, czy muzeum ma przyjąć tą kwotę i na co przeznaczyć ewentualne środki?

Pełen zapis konferencji znajdą Państwo na profilu FB prezydent Dulkiewicz : https://www.facebook.com/A.Dulkiewicz/videos/2252100701769223/

W załączeniu znajdą Państwo skany listów wysłanych przez prezydenta Adamowicza w 2018 roku.