Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Jak co roku, uczniowie od szkół podstawowych aż po licea i technika sięgają po zadane im lektury, by zmierzyć się w konkursie, który ma dowieść kto czyta więcej i uważniej. W tym roku udział wzięło ponad 6,5 tys. uczniów z ponad 700 placówek oświatowych, w tym z Leicester w Wielkiej Brytanii. W tym roku, odbyła się pierwsza edycja konkursu dla dyrektorów szkół i pracowników samorządowych, w którym udział wzięło 13 osób.
Od pomysłu do konkursu
WMC zaczęło swoją działalność w 2009 roku, w skromnym, 3 osobowym składzie, gdy Agata Markiewicz-Babło, dyrektor SP nr 82 zaprosiła do współpracy polonistki – Ewę Niechwiedowicz i Małgorzatę Niechwiedowicz do współpracy przy tworzeniu konkursu czytelniczego, który w założeniu miał trwać przez cały rok. Wielki Maraton Czytelnicy powstał pod hasłem „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” i skierowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Do organizatorek dołączył także Zbigniew Walczak, kierownik Filii Gda nskiej WiMBP im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. W następnych latach zainteresowanie konkursem wciąż rosło, a zapotrzebowanie, jakie się przy tym zrodziło, zaowocowało powstaniem kolejnych wersji maratonu, skierowanych do uczniów z innych przedziałów wiekowych, a także dorosłych – dyrektorów szkół i pracowników samorządowych. W ostatecznej wersji co roku organizowane są:
- WMC „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca – dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych
- Wielki Maraton Czytelniczy dla dyrektorów szkół i pracowników samorządowych
- WMC „Spotkanie nowych przyjaciół” – dla uczniów klas I-III szkół podstawowych
- WMC „W lustrze książki” – dla gimnazjalistów, a obecnie – klas VII i VIII szk. podst.
- WMC „Na literackim szlaku” – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Nagrodzeni
W WMC „Czytanie rozwijanie, czytanie rozwija” wyróżniono 76 laureatów, 145 finalistów i 242 wyróżnionych uczniów. W przypadku „Spotkanie nowych przyjaciół”, było to 90 laureatów, 121 finalistów i aż 165 osób wyróżnionych. „W lustrze książki” wytypowano w tegorocznej edycji 98 uczniów nagrodzonych tytułem laureata, 97 finalistów i 106 wyróżnionych, a „Na literackim szlaku” mogło pochwalić się tą samą liczbę laureatów jak i finalistów – 36 i 30 wyróżnieniami. Czytają jednak nie tylko uczniowie – aż 13 osób zostało nagrodzonych w konkursie dyrektorów szkół i pracowników samorządowych. W przypadku każdego z tych konkursów, liczba biorących udział z roku na rok wzrasta, tym samym popularyzując czytelnictwo.