Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Data publikacji 09:25
Jak kapitulowało Westerplatte? Wykład w Muzeum Gdańska
W czwartek, 9 maja 2019 r., godz. 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się wykład dr. Jana Szkudlińskiego o kulisach kapitulacji obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Podczas bezpłatnego wykładu w ramach programu Czwartków w Muzeum Gdańska zostaną omówione przykłady również innych kapitulacji z września 1939 r. Wydarzenie rozpoczyna cykl przedsięwzięć realizowanych w Muzeum Gdańska związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
– Trudno o miejsce bardziej wymowne, bo autentyczne, w dziejach II wojny światowej i polskiej wojny obronnej, niż Westerplatte. 7 dni obrony przed przeważającymi siłami wojsk nazistowskich Niemiec, losy obrońców są zarówno obiektem mitologizacji i nieuprawnionych spekulacji jak i rzetelnych badań naukowych. Te ostatnie stają się szczególnie cenne jeśli wynikają z głębokich analiz porównawczych. Pierwszej próby w odniesieniu do Westerplatte i innych kapitulacji z 1939 r. dokona dr Jan Szkudliński. Pozwoli ona uczestnikom wykładu lepiej zrozumieć rozterki i dylematy przed jakimi stawali żołnierze Wojska Polskiego nie tylko tu w Gdańsku, ale i na innych odcinkach frontu – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Do ostatniego tchu w piersiach?
Wykład historyka wojskowości XIX i XX w., byłego pracownika i współtwórcy wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej oraz pracownika merytorycznego Muzeum Miasta Gdyni to próba zrozumienia wyjątkowości polskiego symbolu niezłomności polskiego oręża. Symbolu, o którym nieraz trudno rzetelnie rozmawiać…
– Jeśli tak spojrzeć na losy Westerplatte i jego obrońców z perspektywy przekazu, to jest on niezmiernie uproszczony. 7 dni bohaterskiej obrony polskich żołnierzy wobec przeważających sił wroga, które dawały nadzieję całej II Rzeczpospolitej, zakończonych kapitulacją, gdy nie było już przesłanek by dalej stawiać opór. W tak uproszczonym obrazie łatwo o doszukiwanie się sensacji, która zawsze przeważy nad postawionymi pytaniami: Czy kapitulacja jest prosta? Czy protest oficerów wobec poddania Westerplatte był czymś wyjątkowym? Czy 2 września nad Westerplatte faktycznie powiewała biała flaga? Czy należy zawsze walczyć do ostatniej kropli krwi? Na te pytania postaram się odpowiedzieć podczas nadchodzącego wykładu w Muzeum Gdańska – mówi dr Jan Szkudliński.
Mija 80 lat od pierwszej salwy z Westerplatte. Jak Muzeum Gdańska upamiętni 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej?
Wykład dr. Jana Szkudlińskiego rozpoczyna cykl wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej realizowanych przez Muzeum Gdańska. Od 27 kwietnia do końca września br. będzie można ponownie zwiedzić jedyną placówkę muzealną na półwyspie – Wartownię nr 1 na Westerplatte. W obchodzącym 45. rocznicę otwarcia obiekcie zrealizowany zostanie szereg otwartych i nieodpłatnych wydarzeń i uroczystości.
Przygotowywane atrakcje to urodziny Wartowni nr 1 (29 czerwca), lipcowe kino plenerowe przy Wartowni, festiwal rekonstrukcyjny „Westerplatte. Spotkania z Historią” (31 sierpnia – 1 września), a także druga odsłona projektu „Westerplatte. Światłocienie” (6-7 września). Podczas tej ostatniej, jak w ubiegłym roku, podświetlane będą obiekty znajdujące się na terenie półwyspu, a rzucane na obiekty wizualizacje i dźwięk będą przedstawiały zwartą opowieść nawiązującą do uniwersalnych wartości w kontekście historii II wojny światowej. Od połowy czerwca br. zwiedzający Westerplatte będą mogli skorzystać z odpłatnego programu Westerplatte. Szlak Pamięci, dzięki któremu będzie można zwiedzić i zrozumieć teren Pola Bitwy oraz losy jego obrońców. Rozszerzona o nowe elementy kontynuacja zeszłorocznego projektu będzie dostępna także dla osób z niepełnosprawnością słuchową oraz dla ludności ukraińskojęzycznej. We wrześniu Muzeum Gdańska wyda publikację dr. Andrzeja Drzycimskiego o losach obrońcach Westerplatte po kapitulacji we wrześniu 1939 r. Przygotowywana monografia to trzeci tom poświęcony tematyce Wojskowej Składnicy Tranzytowej w dorobku badacza.
Do ostatniego tchu w piersiach? Westerplatte a inne kapitulacje w 1939 r.
Czwartki w Muzeum Gdańska
Kiedy: 9 maja (czwartek), godz. 17:00
Gdzie: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 (wejście przez przejazd bramny)
Wstęp: bezpłatny
Prowadzący: dr Jan Szkudliński