Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Aneta Niezgoda

Aneta Niezgoda
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Data publikacji 09:59

Nowe budynki dydaktyczne i pracownie w gdańskich szkołach

Poznaliśmy rozstrzygnięcia kolejnych przetargów ogłoszonych przez DRMG: w najbliższych miesiącach w Gdańsku powstanie m.in. nowy budynek dydaktyczny, elektrownia wiatrowa, a kilka pracowni i warsztatów szkolnych  zostanie wyremontowanych i wyposażonych. Budżet przewidziany na realizację robót i wyposażenia to blisko 43 miliony złotych.

W Gdańsku, przy wsparciu funduszy unijnych realizowany jest program Gdańsk Miastem Zawodowców, który ma na celu podniesienie jakości  edukacji zawodowej w mieście. W ramach tego programu Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska w tym roku przeprowadzi prace w 10 obiektach, którymi są: Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych,  Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Państwowe Szkoły Budownictwa, Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Morskich,  Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Łączności , Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2.  Budżet przewidziany na realizację robót i wyposażenia to niemal 43 mln złotych.

W ramach tego programu zostanie wybudowany budynek dydaktyczny na terenie Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku na potrzeby kształcenia w zawodach związanych z branżą energetyczną. Budynek o wymiarach 31,49 x 14,56 m będzie jednopiętrowy, wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje. Pracownie, z których korzystać będą uczniowie szkolący się w zawodach technik energetyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik elektryk, elektryk w branży budownictwa powstaną w 8 miesięcy od daty podpisania umowy. W budynku będzie mieściła się sala egzaminacyjna, dwie sale zajęć, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne, pomocnicze i magazyn. Na dachu budynku zostaną zamontowane urządzenia energetyki odnawialnej. W sąsiedztwie budynku zostanie również wykonana niewielka elektrownia wiatrowa – przewiduje się montaż dwóch wiatraków o wysokości ok. 13-14 m. Podpisano właśnie umowę na realizację zadania. Koszt budowy to ponad 2, 6 mln złotych. Wykonawca – firma Ecozet z Kościerzyny wykona prace w ciągu 8 miesięcy od daty podpisania umowy.

Podpisano także umowę wyposażenie warsztatów szkolnych i pracowni szkolnej w budynku Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku. Szkoła zyska wyposażenie do stanowisk badań systemów wtryskowych. Ich koszt to niemal 358 tys. złotych.

To nie jedyna inwestycja  przewidziana na terenie ZSS. Trwają prace związane z modernizacją warsztatów szkolnych i modernizacji pracowni. Budynek będzie ocieplony. Ponadto zyska nowe posadzki i okna. Koszt inwestycji to ponad 10,6 mln złotych.

W ramach programu Gdańsk Miastem Zawodowców prowadzone są także prace w  Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum. Trwają tam prace w pięciu salach dydaktycznych. W części gmachu zostaną wymienione okna i drzwi. Wykonawca zajmie się również wymianą grzejników, wentylacji i instalacji kanalizacyjnej. W ramach zadania przewidziano także osuszanie ściany budynku i izolacja zewnętrzna. Koszt inwestycji to ponad  879 tys. złotych.  Wykonawcą prac jest Zakład Blacharsko Dekarski i Izolacji Termicznej Rudziński Zbigniew.

Projekt Gdańsk Miastem Zawodowców – Podniesienie jakości edukacji zawodowej realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, Osi Priorytetowej 3 Edukacja.