Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:53

Gyddanyzc – najstarsza nazwa miasta jako nowa nazwa skweru

Uchwałę w sprawie nadania nowej nazwy skwerowi przy kościele Św. Brygidy podjęli dziś gdańscy radni. Plac, który wcześniej nosił nazwę Henryka Jankowskiego, od dziś będzie nazywał się Skwer Gyddanyzc. Nazwa, choć trudna do wymówienia nie powinna budzić kontrowersji, oznacza bowiem najstarszą znaną formę zapisu nazwy Gdańsk.

Skwer leżący w kwartale ulic Katarzynki, Stolarskiej, Brygidki i Mniszki od 2011 roku nosił imię ks. Henryka Jankowskiego. Po kontrowersjach związanych z podejrzeniem ks. Jankowskiego o pedofilię, decyzją gdańskich radnych przestał on być patronem skweru przy kościele św. Brygidy.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta radni pochylili się nad uchwałą w sprawie nadania nazwy Skwer Gyddanyzc. Z wnioskiem o nadanie takiej nazwy wystąpił Prezydent miasta Gdańska. Za przyjęciem uchwały głosowało 19 radnych, przeciwko było 5, zaś 7 radnych wstrzymało się od głosu.

W uzasadnieniu czytamy, że proponowanej nazwy nie da się uznać za niehistoryczną, a więc nie uszczupli ona skarbu gdańskiego nazewnictwa, tylko go wzbogaci. Pomysłodawcą nadania takiej nazwy jest profesor Andrzej Januszajtis.

Nazwa Gyddanyzc z dopiskiem urbs (łac. miasto), pojawiła się po raz pierwszy w „Żywocie Św. Wojciecha”, spisanym przez Jana Kanapariusza na przełomie X i XI wieku. Zgodnie z zapisami benedyktyńskiego mnicha, Św. Wojciech miał przebywać w "urbs Gyddanyzc" w 997. Stąd przekonanie, że już wtedy Gdańsk był miastem. Z tego też powodu ten właśnie rok przyjmuje się jako historyczną datę od której liczy się istnienie Gdańska jako miasta.