Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 09:46
Wolna Sztuka – inna niż myślimy
W sobotę, 27 kwietnia, o godzinie 12.00, muzea na terenie całego kraju wystawią swoje najlepsze dzieła, by zaprosić odwiedzających do dłuższej chwili refleksji – w ramach akcji Ogólnopolskiego Dnia Wolnej Sztuki.
Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Miłość”. W Gdańsku w akcję zaangażowały się: Instytut Kultury Miejskiej, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska i Muzeum Narodowe w Gdańsku. Celem tego dnia sztuki jest pokazanie ruchu Slow Art jako właściwej drogi poznawania sztuki – w sposób wolny i indywidualny. Statystycznie, podczas wizyty w muzeum, na każde oglądane dzieło przypada około 8 sekund. Co więcej, popularne jest poczucie obowiązku, by podczas wizyty w muzeum zapoznać się ze wszystkimi wystawionymi dziełami, wzbudza irytację i zmęczenie po zakończonym zwiedzaniu. Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011 roku. Założeniem zainicjowanej przez MOISEUM akcji jest przekonanie muzeów w całej Polsce, że warto postawić na jakość zwiedzania, nie ilość.
W Ogólnopolskim Dniu Wolnej Sztuki 2019 CSW Łaźnia 1 przy ul. Jaskółczej 1 oferuje pokaz filmów krótkometrażowych. Wyświetlone zostaną: „Limbo” Natalie-Anne Downs, „Dating for exports” Francisco Gonzaleza-Rosas, „Libertango” Antoniny Konopelskiej, „Abusing my virtual body” Bogdana Obradovica i „The headless Gatherer” Igora Shina Moromisato. Z kolei Łaźnia 2 w Nowym Porcie pochwali się zbiorami wystawy „Archiwum vol. 1 Kontekst lokalny”. Prace zostaną zaprezentowane w przestrzeni publicznej, a opowie o nich kuratorka wystawy, Aleksandra Księżopolska. Obejrzeć będzie można zdjęcia z „Røbotå” Sigbjorna Bratlie razem z wersją wideo, a takżę „Ślad” Ruth Le Gear, „Falowiec Colour System” Kamili Szejnoch, projekt „Gdy sąsiad jest nieznajomym?” i „Zróbmy to razem” – dzieło Moniki Waraxy, Kuby Budzyńskiego i Bartka Bartosińskiego.
Gdańska Galeria Miejska zaprasza na ulicę Powroźniczą 13/15, o pracach z wystawy „Niewinne Kolonie” opowie sama autorka – Katarzyna Swinarska. Instytut Kultury Miejskiej, który także włączył się do akcji, oferuje spacer z Jarkiem Orłowem, który opowie o Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Rozpoczynając od Plamy GAK, o godzinie 12.00, przy ul. Pilotów 11, zwiedzający będą mieli szansę zapoznać się z dziełami Joanny Skiby z Polski, Runa i Dema z Włoch, Ekty ze Szwecji oraz Prozaca z Brazylii.
W ofercie Muzeum Narodowego w Gdańsku, dla uczestników Ogólnopolskiego Dnia Wolnej Sztuki znajdą się eksponaty oddziałów Sztuki Dawnej, Sztuki Nowoczesnej, Etnografii i Zielona Brama oraz Gdańskiej Galerii Fotografii, m.in. obrazy Abraham Bloemaert i Adriaena van de Venne.
Więcej na temat Dnia Wolnej Sztuki: http://dzienwolnejsztuki.pl.