Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gdańska Debata Obywatelska. Na temat „Czy kompromis polityczny prowadzi do pojednania. Przypadek Pol

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:37

Polska gospodarka po ’89 – kolejna Gdańska Debata Obywatelska

„Jaki kapitalizm, jaka gospodarka (1989–2019)” to temat kolejnego spotkania w ramach Gdańskich Debat Obywatelskich, które odbędzie się 16 kwietnia o 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności. Gośćmi będą profesor Elżbieta Mączyńska oraz profesor Dariusz Filar. Wstęp na debatę jest wolny.

– Nasze debaty zainaugurowaliśmy na początku lutego tego roku, w 30. rocznicę rozpoczęcia Obrad Okrągłego Stołu. Ich pomysłodawcą był prezydent Paweł Adamowicz, którego pamięci dedykujemy nasz cykl spotkań – mówi koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich, Wojciech Duda. – W kwietniu zajmiemy się przemianami gospodarczymi i społecznymi w latach 1989-2019. Jaki jest ich bilans? Jaki model gospodarczy urzeczywistniono w minionych trzech dekadach? – pyta Duda.

Próby odpowiedzi na te pytania podejmą prelegenci: profesor Elżbieta Mączyńska, ekonomistka i prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, w październiku 2015 roku powołana do Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP, związana ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie; oraz profesor Dariusz Filar, ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej (2004–2010), związany z Uniwersytetem Gdańskim, redaktor i publicysta podziemnego „Przeglądu Politycznego” w latach osiemdziesiątych, a potem członek zespołu tego czasopisma.

Profesor Mączyńska i profesor Filar podejmą również próbę oceny konsekwencji przemian gospodarczych – zagrożeń i szans rozwojowych. Zastanowią się ponadto, czy miarą naszych dokonań powinien być przede wszystkim wzrost gospodarczy mierzony coraz wyższym wskaźnikiem PKB, czy raczej solidarny rozwój? Rozmowę poprowadzi Edwin Bendyk z redakcji tygodnika „Polityka”.

II Gdańskie Debaty Obywatelskie organizowane są w ramach obchodów okrągłej rocznicy przemian z roku 1989. Do tej pory odbyły się spotkania poświęcone: w marcu kompromisowi politycznemu w Polsce i Hiszpanii (opowiadał profesor Aleksander Hall), w lutym Okrągłemu Stołowi (gośćmi byli Adam Michnik, profesor Janusz Reykowski i profesor Andrzej Friszke). Tegoroczne debaty są podzielone na dwa cykle: wiosenny oraz jesienny.

Transmisję ze spotkania przeprowadzi portal gdansk.pl.