Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:00

Gdańskie stoisko wyróżnione na Free Time Festiwal

Stoisko Zielonej Strefy Miasta Gdańska okazało się jednym z najciekawszych na tegorocznej edycji Free Time Festiwal. Odwiedzający mogli podziwiać m.in. ogromną instalację wykonaną z 1000 bratków, zobaczyć jak pod mikroskopem wyglądają rośliny lecznicze, poznać tajniki uprawy roślin mięsożernych a także skosztować smażonych robaków.

Stoisko Zielonej Strefy Miasta Gdańska miało na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z ekologią zaprezentowanie ciekawych form spędzania wolnego czasu.                   

– Chcielibyśmy państwa zachęcić, aby ten „free time”, czas zabawy, spotkań z rodziną, z przyjaciółmi trwał przez cały rok – mówi Joanna Paniec, głównym specjalistą ds. zielonej marki miasta BPKiMM UM Gdańsk.

Bratki, robaki i mięsożerne rośliny

Niezwykłe atrakcje czekały na wszystkich odwiedzających Free Time Festiwal którzy zdecydowali się odwiedzić Stoisko Zielonej Strefy Miasta Gdańsk. Wielkie Karaczany Tureckie i Madagaskarskie oraz drapieżne Pluskwiaki to tylko niektóre z egzotycznych gatunków robaków, które można było podziwiać na gdańskim stoisku. Oprócz tego prezentowane były ciekawe okazy roślin mięsożernych, a wszyscy odważni mogli sprawdzić jak smakują smażone robaki. Ogromne wrażenie robiła specjalna instalacja stworzona z ponad 1000 bratków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się projekty i programy dotyczące terenów zieleni m.in. ogrody deszczowe, łąki kwietne czy możliwość zostania Mecenasem Parku Oliwskiego. Dzięki Gdańskiemu Zakładowi Utylizacyjnemu uczestnicy mogli otrzymać za darmo woreczki z miejskim kompostem. Goście mieli też okazję współtworzyć Ogród – Ostoję Przyrody Rodzimej. Ta inicjatywa była możliwa dzięki współpracy z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

 

Jestem z Gdańska. Jestem eko

Stoisko Zielonej Strefy Miasta Gdańska to też prezentacje związane z ochroną środowiska. Zwiedzający mieli okazję wziąć udział w rozmaitych prezentacjach, eksperymentach czy warsztatach dotyczących postaw proekologicznych. Aktywności te dotyczyły m.in. segregacji odpadów, ograniczania plastiku, kompostowania, budowy przyjaznych dla człowieka i środowiska terenów zieleni oraz ochrony bioróżnorodności. Podczas targów można było spotkać Supersortera oraz Biolę – nową postać, która pomaga Supersorterowi w edukacji dotyczącej sortowania odpadów i recyklingu. Swój udział w promowaniu ekologii i ochrony środowiska miały także uczelnie wyższe. Gdański Uniwersytet Medyczny, poza stoiskiem, zaprosił uczestników także do Ogrodu Roślin Leczniczych, będącego specjalistycznym ogrodem botanicznym z kolekcjami roślin wykorzystywanych przy leczeniu i ochronie zdrowia. Z kolei Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego przygotował lekcje rozpoznawania ptasich głosów czy domowej uprawy roślin mięsożernych. Uczestnicy festiwalu mogli także dowiedzieć się więcej o mikroplastiku.

Miejscy specjaliści i Budżet Obywatelski

Miejskie stoisko na Free Time Festiwal to tez okazja do spotkania i porozmawiania ze specjalistami  m.in. z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Gdańskich Wód czy Wydziału Środowiska.

Dla wielu była to także szansa, by przedstawić własny projekt do Budżetu Obywatelskiego 2020 i porozmawiać z ekspertem o tym, w jaki sposób go złożyć i jakie musi spełnić wymagania. Nabór projektów trwa do 16 kwietnia, więc zostało już niewiele czasu aby złożyć wniosek. W tej edycji Budżetu Obywatelskiego przeznaczono 18 543 609 złotych na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie.

Gdańskie stoisko najatrakcyjniejsze !

Zaangażowanie wszystkich osób biorących udział przy organizacji Zielonej Strefy Gdańska na FreeTimeFestival zaowocowało nagrodą dla Miasta Gdańska za najatrakcyjniejsze stoisko. Jednym z jego efektownych elementów były instalacje z bratków, które dzięki pomocy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, uzyskały nowy dom – możemy je podziwiać wokół budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Nowe Ogrody 8/12.

– Chcielibyśmy, żeby państwo korzystali jak najwięcej właśnie z czasu wolnego na świeżym powietrzu, a jednocześnie też pamiętali, że zielona strefa miasta Gdańska jest piękna i doskonale relaksuje – podsumowuje Joanna Paniec.

Link do pobrania zdjęć i filmów:

https://we.tl/t-eaQzzn8ygL