Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Edukacja
Zdjęcie portretowe: Dariusz Wołodźko

Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:46

Strajk oświaty w Gdańsku – aktualizacja danych – 10 kwietnia

W Gdańsku, pomimo strajku oświatowego, udało się stworzyć komisje egzaminacyjne we wszystkich 44 gimnazjach – wszędzie odbyły się egzaminy gimnazjalne. Według najnowszych danych, strajk odbywa się w 97 szkołach i 32 przedszkolach (na ogólną liczbę 169 samorządowych placówek i 37 niesamorządowych) oraz 8 innych placówkach: Pałacu Młodzieży i poradniach pedagogiczno-psychologicznych. Obecnie strajkuje 4101 nauczycieli oraz 366 pracowników administracji i obsługi.

Egzaminy gimnazjalne odbyły się dzisiaj w 44 szkołach, zorganizowano pracę 163 komisji egzaminacyjnych, objęto nimi 3375 uczniów. W komisjach pracowało 184 nauczycieli ze szkół oraz 247 osoby z zewnątrz.

- Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów. W dwóch placówkach z powodu wydania nie takich kart egzaminacyjnych, egzamin został wydłużony o 10 minut – mówi dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego UMG Grzegorz Szczuka. – Dwóch uczniów w mieście nie przystąpiło do egzaminu z powodów losowych.

- Dyrektorzy gdańskich szkół, w których odbywają się egzaminy stanęli na wysokości zadania, choć było to zadanie nie tylko organizacyjne, ale i moralnie trudne. Podobnie jak dla samorządów. Bo z jednej strony popieramy roszczenia środowiska nauczycielskiego i sam strajk, ale z drugiej strony mamy ustawowe i konstytucyjne zadania, presję opinii publicznej oraz ryzyko wyciągania konsekwencji np. wobec dyrektorów. Rozumiemy również uczniów i ich rodziców – podkreśla dyrektor WRS.

 

Teraz miasto koncentruje się na sprawdzaniu kompletowania składów komisji na kolejne dni. Jutro nie przewidujemy większych trudności, natomiast większym wyzwaniem jest piątek, kiedy potrzebnych jest większa o blisko 30% niż dziś liczba komisji egzaminacyjnych.

 

W Wydziale Rozwoju Społecznego powstała również baza osób z kwalifikacjami pedagogicznymi. Wydział dysponuje również bazą od Kuratorium Oświaty oraz z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

 

Stop hejtowi, bądźmy razem

- Dyrektorzy placówek, podobnie jak samorząd w dalszym ciągu wspierają nauczycieli w ich roszczeniach. Popieramy strajk, jednak dokładamy wszelkich starań, aby egzamin w wyznaczonych terminach odbył się bez zakłóceń – mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Apelujemy również do tych spośród protestujących, którzy w różny sposób próbowali szykanować i wpływać na decyzje o przystąpieniu do pracy w komisjach egzaminacyjnych: nie atakujcie w żaden sposób osób powołanych do pracy w komisjach egzaminacyjnych. Nie na tym polega w naszej ocenie szanowanie prawa do strajku jednej grupy, aby uniemożliwiać podjęcie pracy dla słusznego celu przez innych. Dzięki podejmowanym również przez samorząd staraniom udało się utrzymać wokół protestu atmosferę zrozumienia i spokoju. Nie psujmy tego również w myśl hasła realizowanego w Gdańsku tj. „Szkoła i przedszkole współpracy”. Hasłami o „nauczycielach-dublerach” i „łamistrajkach” nie zbuduje się poczucia jedności wokół protestu w słusznej sprawie. Czy „sprzedawczykami” nazwiemy też uczniów przystępujących dziś i w kolejnych dniach do egzaminów? Przypominam, że to nie inni nauczyciele są celem protestu, a rząd Rzeczypospolitej Polskiej, który ten konflikt wywołał i nie potrafi go zakończyć. A powinien zakończyć jak najszybciej. Przedstawiciele władz centralnych, którzy w momencie podejmowania decyzji o wdrażaniu fundamentalnych zmian w oświacie, podobnie jak i teraz nie prowadzą realnego dialogu ze środowiskiem edukacyjnym. Priorytetem nadal pozostaje jedyna i najważniejsza kwestia: na konflikcie dorosłych nie może ucierpieć żadne dziecko.

 

MOPR dożywiał dzieci

W związku ze strajkiem pracowników oświaty, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zabezpieczył posiłki dla dzieci objętych programem dożywiania w gdańskich placówkach, które w związku z powadzoną akcją strajkową nie mogły zjeść posiłku na terenie przedszkola lub szkoły. - Na podstawie zgłoszeń z 20 placówek edukacyjnych dotyczących możliwości zapewnienia posiłku przez placówkę oraz informacji zebranych przez pracowników MOPR, dostarczonych zostało ponad 300 posiłków (kanapka, jabłko, sok) – mówi Marcin Męczykowski, zastępca dyrektora ds. programów społecznych MOPR w Gdańsku. – Po telefonicznym kontakcie z rodzicami/opiekunami dzieci, pracownicy socjalni dostarczali przygotowane posiłki do miejsca zamieszkania dzieci lub uzgadniali inne miejsce odbioru. Wsparcie było kontynuowanie także we wtorek.

Pracownicy MOPR byli także w gotowości w przypadku konieczności wsparcia 13 placówek kształcenia specjalnego, do których uczęszczają uczniowie z niepełnosprawnością (wsparcie głównie przy przyjeździe uczniów). Na razie placówki nie zgłosiły takiej potrzeby.

 

Otwarte świetlice

Także placówki wsparcia dziennego prowadzone przez organizacje pozarządowe na zlecenie Miasta Gdańska zmieniły godziny funkcjonowania. Świetlice otwarte są od godzin przedpołudniowych, zapewniając dzieciom i młodzieży uczęszczającym na co dzień do tych placówek możliwość udziału w zajęciach w okresie strajku. Placówki wsparcia dziennego zapewniają codzienną opiekę 378 dzieciom.

 

Specjalna strona z aktualnymi informacjami

Przypominamy, że na stronie www.gdansk.pl/strajkoswiaty znajdują się aktualizowane informacje na temat strajku oświatowego w Gdańsku, a także oferta zajęć dodatkowych dla uczniów w czasie strajku oraz wykaz placówek niestrajkujących (samorządowych i niesamorządowych) w naszym mieście.