Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:11

Gdańskie Targi Książki, Hekabe i „Niebo Polskie” nagrodzone

W czwartek, 4 kwietnia poznaliśmy laureatów Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis. Trzy nagrody po 20 tys. zł każda otrzymali: Magdalena Kalisz i Paweł Szopowski za Gdańskie Targi Książki, Dorota Kolak za kreację Hekabe w „Trojankach” i Jacek Zdybel za odtworzenie fresku „Polskie Niebo”. Mecenasem Roku została firma Browar Amber. Nagrody wręczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W tym roku, do 46. edycji Splendorów wpłynęło 46 wniosków o przyznanie nagród „Splendor Gedanensis”. Spośród nich komisja konkursowa wytypowała 6 nominacji (w tym jedną dwuosobową). Nominacje otrzymali:

  • Jacek Friedrich nominowany za wydaną w 2018 roku książkę „Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku”.
  • Magdalena Grzebałkowska nominowana za wydaną w 2018 roku książkę „Komeda. Osobiste życie jazzu”.
  • Magdalena Kalisz i Paweł Szopowski nominowani za organizację I edycji Gdańskich Targów Książki.
  • Dorota Kolak nominowana za kreację Hekabe w „Trojankach” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.
  • Barbara Świąder-Puchowska nominowana za książkę „Myślenie obrazem. Gdańskie teatry plastyków w latach 50. i 60. XX wieku”.
  • Jacek Zdybel nominowany za realizację odtworzenia fresku „Polskie Niebo” w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku oraz projekt i realizację statuetki Pomorskiej nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

W skład komisji nagrody weszli: Andrzej Stelmasiewicz – przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańsk, Małgorzata Skorupa – przedstawiciel środowisk opiniotwórczych i twórców kultury, Cezary Obracht- Prondzyński – przedstawiciel środowisk opiniotwórczych i twórców kultury, Anna Czekanowicz-Drążewska – przedstawiciel środowisk opiniotwórczych i twórców kultury, Stanisław Rosiek – przedstawiciel środowisk opiniotwórczych i twórców kultury, Hubert Bilewicz – przedstawiciel środowisk opiniotwórczych i twórców kultury, Mikołaj Chrzan – przedstawiciel mediów, Barbara Frydrych – dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury, Ewa Adamska – kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury Biura Prezydenta ds. Kultury, Małgorzata Omilanowska – laureat Nagrody za rok 2017, Stefan Wesołowski – laureat Nagrody za rok 2017, Mariusz Waras – laureat Nagrody za rok 2017 i Justyna Piórkowska – laureat Tytułu za rok 2017. 

Ich decyzją Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska Splendor Gedanensis za rok 2018 otrzymali: Dorota Kolak, Jacek Zdybel oraz Magdalena Kalisz i Paweł Szopowski. 

Najlepsi za 2018 rok

Magdalena Kalisz i Paweł Szopowski nominowani za organizację I edycji Gdańskich Targów Książki.

Magdalena Kalisz to absolwentka prawa i amerykanistyki. Podróżniczka, zwiedziła pięć kontynentów i ponad 40 krajów. Wraz z Pawłem Szopowskim wspólnie prowadzą księgarnię, kawiarnię, galerię i sklep z dizajnem Sztuka Wyboru. Animatorzy i współorganizatorzy wielu wydarzeń kulturalnych realizowanych na terenie Wrzeszcza. Pierwszą edycję Gdańskich Targów Książki odwiedziło w zeszłym roku ponad 13 tys. osób, do dyspozycji których znalazła się oferta wydawnicza niemal 70 wystawców oraz kilkudziesięciu wydarzeń kulturalnych. Również i w tym roku II edycja Gdańskich Targów Książki cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Dorota Kolak nominowana za kreację Hekabe w „Trojankach” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.

Dorota Kolak to aktorka teatralna i filmowa, wykładowca Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdyni i Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Obecnie na stałe współpracująca z Teatrem Wybrzeże. Odznaczona m.in. w 2008 roku Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jacek Zdybel nominowany za realizację odtworzenia fresku „Polskie Niebo” w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku oraz projekt i realizację statuetki Pomorskiej nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Jacek Zdybel – malarz, grafik, rysownik, pedagog. W latach 2007-2012 prodziekan Wydziału Malarstwa. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2009 roku pod egidą Instytutu Kultury Miejskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wraz z Rafałem Roskowińskim prowadził Gdańską Szkołę Muralu. Prace Zdybla są obecne w przestrzeni Gdańska, m.in. elewacja w technice sgraffito kamienic przy ul. Szerokiej 83.

Mecenas i trochę historii

Wraz z wyróżnieniami dla twórców przyznawany jest od 1991 roku Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska. Jest to honorowe wyróżnienie dla firm wspierających gdańską kulturę. Do tej pory otrzymało go 26 sponsorów. W zeszłym roku po raz trzeci Tytuł Mecenasa powędrował do firmy ZIAJA Ltd. Zakład produkcji Leków sp. z o.o. W tym roku Mecenasem został Browar Amber.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis. Obecną nazwę nosi od 2004 roku. Do tej pory nagrodzonych zostało 205 osób – niektóre z nich otrzymały nagrodę dwu- lub trzykrotnie.

Laureatami 1. edycji nagrody byli: Zbigniew Baturo, Jan Dramowicz, Herman Stefan, Kazimierz Lelewicz, Alfons Łosowski, Jerzy Stankiewicz i Wojciech Święcicki. Laureatami w ubiegłym roku zostali: Małgorzata Omilanowska, Mariusz Waras i Stefan Wesołowski. Do tej pory nagrodzeni tworzą swoistą aleję gwiazd gdańskiej i pomorskiej kultury: Zbigniew Kosycarz, Paweł Huelle, Stanisław Hebanowski, Roman Wapiński, Lech Bądkowski, Mirosław Baka, Florian Skulski, Edmund Cieślak, Marian Kołodziej, Krzysztof Babicki, ks. Infułat Stanisław Bogdanowicz, Jerzy Samp, Bolesław Fac, Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Popowa–Zydroń czy Marcin Tomczak.

Od 2017 roku laureaci z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza otrzymują 3 równorzędne nagrody o wartości 20 tysięcy złotych, dyplom i pamiątkową statuetkę wykonaną przez Jana Skrzypka.