Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Edukacja

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:57

Działania Gdańska w związku z planowanym strajkiem w oświacie

Od poniedziałku 8 kwietnia planowany jest strajk środowisk oświatowych w całym kraju. Do strajku przygotowują się samorządy, które – mimo, że nie są stroną w sporze – będą musiały zmierzyć się ze skutkami protestu. Samorząd Gdańska także przygotowuje się do sytuacji, w której nie mają zastosowania znane dotychczas procedury.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk mówi wprost: - Wszelkie pretensje dotyczące chaosu i kryzysu związanego ze strajkiem środowisk oświatowych proszę kierować na aleję Szucha 25 w Warszawie, do minister Anny Zalewskiej – mówi prezydent i dodaje. – Samorząd robi, co może, by oświata funkcjonowała jak najlepiej, mimo niewystarczającego wsparcia rządu i całej deformy edukacji, którą nam przygotowano. Dziś w każdej złotówce wydanej na edukację w Gdańsku, aż 44 grosze pochodzą z miejskiego budżetu.

- Dokładamy wszelkich starań, aby zwłaszcza teraz, w tej wymagającej sytuacji zapewnić wszystkim dzieciom maksimum bezpieczeństwa i opieki – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Deklarację wsparcia szkół i przedszkoli wyrazili pracownicy miejskich jednostek kultury i sportu. Oferują zarówno możliwość realizacji dodatkowych zajęć na terenie placówek, jak i szereg wydarzeń dedykowanych najmłodszym. O bezpieczeństwo dbać będą policjanci i strażnicy miejscy.

- Zaangażowaliśmy wolontariuszy, emerytowanych pracowników oświaty z przygotowaniem pedagogicznym, skontaktowaliśmy się z placówkami kultury, które dzięki dodatkowym imprezom kulturalnym, sportowym i edukacyjnym na terenie miasta pomogą zapewnić opiekę jak największej liczbie dzieci i młodzieży – mówi Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego (WRS) gdańskiego magistratu. – Priorytetem jest oczywiście zapewnienie im opieki na terenie placówki, lecz nie zawsze to będzie pewnie możliwe. A cały czas nie wiemy, jaka będzie skala protestu, ilu nauczycieli weźmie w nim udział, ile strajk potrwa i jaką przyjmie formę.

- Uzgodniliśmy z policją i strażą miejską wzmożone patrole wokół szkół i w popularnych punktach, w których lubi gromadzić się młodzież – informuje dyrektor WRS Grzegorz Szczuka. – Przygotowaliśmy także wzór zaświadczenia dla rodziców, które mogą być wydawane przez dyrektorów placówek oświatowych zgodnie z przepisami o zasiłkach opiekuńczych. Wysłaliśmy także list do Pomorskiego Kuratora Oświaty z prośbą z prośbą o skorygowanie terminów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w tym roku (list dostępny tu: https://www.gdansk.pl/strajkoswiaty/list-do-pomorskiej-kurator-oswiaty,a,142706).

Główne działania Gdańska przed strajkiem w skrócie
Oto główne działania miasta, które prowadzone są od kilku dni z udziałem jednostek miejskich i innych – w tym policji:

  1. Powołanie zespołu ds. zagrożeń związanych z planowanym strajkiem.
  2. Stworzenie bazy pracowników miejskich jednostek kultury i sportu gotowych do wsparcia placówek oświatowych.
  3. Opracowanie informacji dla dyrektorów jednostek oświatowych w związku z możliwym protestem.
  4. Skierowanie listu Prezydent Miasta Gdańska do rodziców i opiekunów uczniów.
  5. Zebranie informacji na temat dostępnej oferty wydarzeń kulturalnych w dniach protestu.
  6. Stworzenie bazy potencjalnych wolontariuszy i emerytowanych pracowników oświaty z przygotowaniem pedagogicznym.
  7. Apel do Policji i Straży Miejskiej o wzmożenie działań prewencyjnych w dniach protestu.
  8. Wystosowanie pisma do Pomorskiej Kurator Oświaty w celu zmiany harmonogramu rekrutacji do szkół średnich.
  9. Organizacja spotkania plenarnego dyrektorów wszystkich samorządowych jednostek oświatowych.
  10. Opracowanie wzorów dokumentów dla dyrektorów jednostek oświatowych.
  11. Stworzenie specjalnej strony internetowej, na której dostępne są aktualizowane informacje na temat przebiegu strajku zarówno w skali Miasta, jak i poszczególnych placówek: www.gdansk.pl/strajkoswiaty

Gdzie szukać informacji?
Ważny w tym trudnym momencie jest dostęp do aktualnych informacji o sytuacji w placówkach oświatowych. Znajdą je Państwo na specjalnie stworzonej przez gdański magistrat stronie internetowej www.gdansk.pl/strajkoswiaty, gdzie na bieżąco będziemy starali się umieszczać raporty z sytuacji w gdańskiej oświacie.
Do dyspozycji gdańszczan przez całą dobę jest Gdańskie Centrum Kontaktu, którego pracownicy udzielą niezbędnej pomocy: nr tel. 58 52 44 500.
Dodatkowe możliwości kontaktu to adres mailowy w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku: strajkoswiaty@gdansk.gda.pl oraz profil FB/DlaGdanszczan.

Strajk, a zasiłek opiekuńczy
W przypadku, gdy rodzic będzie chciał ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku ze strajkiem w szkole/przedszkolu, to zgodnie z art. 32 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, taki zasiłek przysługuje do sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenie 8 lat m.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły/przedszkola/żłobka. Dyrektor szkoły w czasie strajku nie zamyka szkoły tylko zapewnia opiekę dla uczniów tej szkoły/przedszkola na czas strajku.
strajk_w_oświacie_media_2019 (608.13 KB) 

Przypominamy – tu znajdziesz informacje:

www.gdansk.pl/strajkoswiaty

strajkoswiaty@gdansk.gda.pl

https://www.facebook.com/dlagdanszczan/