Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

42  Międzynarodowy Zjazd Hanzy odbędzie się w dniach 26-29 maja w Neuss
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 18:29

42. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Neuss. Za dwa lata Gdańsk

Liczące ponad 2 000 lat niemieckie miasto Neuss na kilka dni stanie się centrum rozmów i wydarzeń dotyczących Nowej Hanzy. W dniach 26-29 maja odbędzie się tam 43. Międzynarodowy Zjazd Miast Hanzeatyckich. Przedstawiciele Gdańska wezmą udział w panelach dotyczących gospodarki, turystyki, przedsiębiorczości, ekologii i środowiska. Podczas spotkań będą też omawiane sprawy przygotowań do Zjazdu Hanzy, który w 2024 roku odbędzie się w naszym mieście.

W ostatnich dniach maja około 2 000 delegatów z 16 krajów i tysiące turystów przyjedzie do Neuss i dołączy do hanzeatyckich spotkań pod hasłem „w upływie czasu”.

Międzynarodowe Zjazdy Hanzy to okazja do podtrzymywania tradycji, europejskiej integracji i nawiązywania kontaktów gospodarczych i kulturalnych między zrzeszonymi miastami. W programie  tegorocznego zjazdu zaplanowano szereg wydarzeń, koncertów, wystawy i targ. Poza atrakcjami kulturalnymi odbędą się także spotkania oficjalne, podczas których będą poruszane m.in. tematy dotyczące współpracy gospodarczej i turystyki.

W Walnym Zgromadzeniu Delegatów Hanzy weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Przedstawiciele Gdańska biorą także udział w spotkaniach dot. Sprawiedliwego Handlu i w Forum Biznesu, a performans gdańskiej artystki prezentowany będzie w projekcie HANSEartWORKS. Podczas Zjazdu odbywa się także Jarmark Hanzy, gdzie promują się wszystkie zaproszone miasta hanzeatyckie, w tym Gdańsk.

Neuss jest jednym z najstarszych miast w Niemczech. Ponad 2000 lat temu legioniści rzymscy osiedlili się u ujścia rzeki Erft w Grimlinghausen i zbudowali obóz. Na przestrzeni wieków cywilna osada „Novaesium” rozwinęła się w tętniące życiem centrum handlowe, a wreszcie w duże miasto o zdrowej sile ekonomicznej i nowoczesnej infrastrukturze.

Oficjalna strona zjazdu Hanzy w Neuss: hansetag2022.com

Młoda Hanza

Podczas 42 Zjazdu Hanzy w Neuss odbywa się także tradycyjnie Zjazd Młodej Hanzy. To spotkanie młodzieży w wieku od 16-26 lat, delegatów z miast hanzeatyckich. Gdańsk będą reprezentowały uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr VI w Gdańsku.

Program Młodej Hanzy będzie obejmował tematykę:

  • sprawiedliwego handlu,
  • zrównoważonego rozwoju,
  • zmian klimatycznych,
  • stworzenia sieci kontaktów Młodej Hanzy

HANSEartWORKS

W ramach Międzynarodowego Zjazdu Hanzy, po raz 16. Będzie realizowany projekt HANSEartWORKS. To działania mające na celu wspieranie i promocję artystów z miast hanzeatyckich. W tym roku zaplanowano spotkania performatywne i towarzyszącą wystawą „Performance Lounge — w upływie czasu”. Ideą jest zaproszenie performerów w ramach do pokazania swoich prac w Kulturforum Alte Post oraz w przestrzeni miejskiej Neuss.

Gdańsk będzie reprezentowała artystka Honorata Martin. Performance jej autorstwa zostanie zrealizowany podczas przejazdu na trasie Gdańsk-Neuss. Samochód artystki zostanie oznaczony hasłem „nie wiem” przetłumaczonym na trzy języki: polski, angielski i niemiecki. Po drodze Martin będzie zatrzymywała się w miejscach publicznych: sklepach, rynkach czy pod kościołami, gdzie przez megafon będzie anonsować to samo przesłanie. Akcja będzie rejestrowana, a gotowy materiał video zostanie zaprezentowany przez podczas spotkania w galerii w Neuss.

Honorata Martin przedstawia swój performance jako zapowiedź poznawczej porażki oraz wyzwolenie od wyobrażonej wszechwiedzy.

Powstało także nowe wydawnictwo związane z programem HANSEartWORKS -
„Księga Artystów” (Kuenstler Buch). W księdze są prezentowani artyści z miast hanzeatyckich. Księga będzie prezentowana podczas zjazdów. Pomiędzy zjazdami będzie dostępna w Muzeum Hanzy w Lubece.

Gdańsk w Hanzie 

Gdańsk będzie organizatorem 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w 2024 roku. Z tej okazji powstał już dedykowany wydarzeniu logotyp, który znajduje się w załączeniu do komunikatu. Termin zjazdu to 5-8 czerwca.

Przynależność Gdańska do związku kupieckiego miast Hanzy i zaangażowanie w sprawy wspólnoty hanzeatyckiej sięga XIV w. W 2021 roku Gdańsk obchodzi 660. rocznicę swego pierwszego uczestnictwa w Zjeździe „Starej” Hanzy. Ten historyczny Zjazd odbył się w 1361 roku w mieście Greifswald. Dzięki przywilejom uzyskanym w licznych państwach Europy, kupcom gdańskim przysługiwały szerokie uprawnienia żeglugi i handlu międzynarodowego. Przy okazji wymiany handlowej, następowała wymiana myśli, wzorców prawa oraz styk różnych kultur.

Gdańsk należy do Nowej Hanzy od 1993 roku. 26 czerwca 1997 odbył się tu XVII zjazd z udziałem przedstawicieli 106 miast; honorowymi gośćmi byli prezydenci Polski i Niemiec. Obecnie do Hanzy należy do niej ponad 200 miast z 16 państw, w tym 12 miast polskich (Białogard, Braniewo, Chełmno, Gdańsk, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Sławno, Stargard Szczeciński, Strzelce Opolskie, Toruń, Wrocław.

Pełną listę gospodarzy oraz więcej informacji o Hanzie można znaleźć na portalu gdansk.pl

W 2023 roku Zjazd Hanzy odbędzie się w Toruniu.